ADA PROPISI

Dolazak igrača na teren: dolazak odnosno pristup terenu moguć je samo ako se ne ometaju aktivni mečevi. Čekamo do kraja poena i tek onda sigurno nastavljamo put prema pozvanom terenu.

Boravak uz teren: prisutni u dvorani NE smiju se nalaziti manje od 1,5 m od aktivnog meča. Ukoliko to nije moguće, mečeve je moguće pratiti s tribina ili sjedala koje je organizator odredio za korištenje u dvorani.

Oprema za pojedinačni meč: svaki natjecatelj je dužan ponijeti sve što mu je potrebno za meč, loptice, 2x reketa, piće… Meč se ne smije prekidati zbog nedostatka ili promjene opreme.

Vrijeme zagrijavanja: zagrijavanje max. 2 minute. Na teren dolazimo VEĆ ZAGRIJANI.

Loptice: pri dolasku na teren, svaka strana daje dvije loptice prije ždrijeba (ukupno su četiri na terenu). Ako neka loptica ostane neiskorištena, izvodi se izvlačenje kako bi se odredilo tko će imati preostalu lopticu. Loptica se ispušta s vrha mreže i na stranu kamo je okrenuta kapica loptice ide neiskorištena loptica.

ŽDRIJEB strana ili servis: loptica se ispušta s vrha mreže i strana prema kojoj je okrenuta kapica loptice odlučuje/bira servis ili stranu terena.

Pravilo servisa: servis mora biti kontinuiran. Kad stanemo na servisnu liniju, provjeravamo je li protivnik spreman. Protivnikova podignuta ruka znači da NIJE spreman. Također, protivnik mora biti miran i usmjerenog pogleda prema servisu. Pri serviranju osoba koja servira ne odgađa izvođenje, niti protivnik ne zavlačuje s podignutom rukom. Sve ostalo smatra se nesportskim ponašanjem. FLICK ili servis iz ruke koji ima izravni let protivniku bez luka leta lopte NIJE ispravan. Mora bit vidljiva parabola leta loptice.

Sustav brojanja: ADA badminton liga igra se na dva seta do 15 poena, na dva poena razlike (primjer 14:16). Ako je rezultat 20:20, posljednji poen je 21. Pobjednik prijavljuje rezultat zapisničkom stolu.

Mijenjanje strana terena: U eventualnom trećem setu, protivnici mijenjaju strane nakon osmog osvojenog poena (6:8, 0:8, 8:7,…)

STOP: Ako lopta ili bilo koji drugi predmet padne na igralište tijekom izvođenja poena, viknite »STOP« i ponovite poen.

FAIR PLAY: ADA badmintonska liga temelji se na sportskom ponašanju i poštenoj igri!

Fair play znači dostojanstveno podnošenje poraza i pobjede, s poštovanjem i prijateljskim odnosom prema natjecateljima, trenerima, sucima i organizatorima. To je ohrabrivanje manje sposobnih, uživanje u vlastitim i tuđim uspješnim potezima te poštovanje drugih izvan terena.